OMFA Provincial Finals 2017

Aidan Lao, Level 8, Provincial Finalist

North York Music Festival 2017

Isla Lake-Bork, Best of Grade of 2 Piano Trophy Winner, Scholarship Winner, NYMF Gala Performer

1st place:   Level 2 Study, E Dorian with Modulation by Vandall, 90
1st place:  Level 2 Quick Study, 89
2nd place:   Level 2 List B, The Sparkling Brook by Goldston, 90

Leiya Jangam, Gold medal winner

1st place:  Level 3 List B, Sonatina in C Major III by Clementi, 91
2nd place:  Level 3 List C, Interlude by Mier, 89
2nd place:  Level 3 Quick Study, 88
3rd place:  Level 3 Study, Left Alone, 88

Rowan McGovern, Gold Medal Winner

1st place:   Level 2 Study, Scherzo by Kabalevsky, 90
2nd place:  Level 2 Quick Study, 87
3rd place:   Level 2 List B, Turkish Bazaar by Mrozinski, 89

Yolanda Guo, Gold medal winner

1st place:  Prep B List B, Distant Chimes by George, 93
3rd place:  Prep B List A, The Swing by George, 89

Clementine Caravaggio, Gold Medal Winner

1st place:  Prep B List A, Sneaky Sam by Bober, 91

Andrei Lao, Gold Medal Winner

1st place:  Level 4 Study, Study in C Major by Duvernoy, 89
2nd place:   Level 4 Quick Study, 89

Christian Leis, Gold Medal Winner

1st place:  Level 4 Study, The Top by Bonis, 89
3rd place:   Level 4 Quick Study, 85

Bronwyn Michel, Gold Medal Winner

1st place:   Level 1 Quick Study, 88
3rd place:   Level 1 List C, Frere Jacques Stands on his Head by Poole, 87

Aidan Lao, Gold medal winner

1st place:  Level 8 Quick Study, 85
3rd place:  Level 8 List D, Far Away Friend by Springer, 86
3rd place:  Level 8 Bach Inventions, Invention No. 10 in in G Major by Bach, 83

Poeme de Lotbiniere Carvalho

2nd place:  Level 1 Canadian Composers, Dream Journey by Donkin, 88
2nd place:  Level 1 Quick Study, 85
3rd place:  Level 1 Study, Drifting Clouds by Gillock, 87

Braeden Hoang

3rd place:   Level 2 Canadian Composers, The Mouse in the Coal Bin by Poole, 88
3rd place:   Level 2 Study, The Wind by Tan, 87 
3rd place:   Level 2 Quick Study, 86

Bethany Hoang

3rd place:   Level 3 Quick Study, 86

Noelle Puhacz 

3rd place:  Level 5 Study, Dragonfly Scherzo, 82

Oshawa-Whitby Kiwanis Music Festival 2017

Leiya Jangam, Junior Piano Playoff Finalist, Medal Winner

1st place:  Level 3 List C, Interlude by Mier, 95
1st place:  Level 3 Sight Reading, 95
1st place:  Level 3 Quick Study, 93
1st place:   Level 3 List B, Sonatina in C Major III by Clementi, 90
1st place:   Level 3 Study, Left Alone, 90

Aidan Lao, Senior Piano Playoff Finalist, Medal Winner

1st place:  Level 8 List A, Invention No. 10 in G Major, Bach, 90
1st place:  Level 8 Sight Reading, 90
1st place:  Level 8 Quick Study, 88
1st place:  Level 8 Study, In the Evening by Hofmann, 88
3rd place: 
Level 8 List D: Far Away Friend by Springer, 90

William Mark, Junior Piano Playoff Finalist, Medal Winner

1st place:   Level 1 Canadian Composers, Robots by Crosby Gaudet,90
1st place:    Level 2 List B, The Sparkling Brook by Goldston, 89

Andrei Lao

1st place:   Level 4 Sight Reading, 98
2nd place:  Level 4 Quick Study, 85
3rd place:   Level 4 Study, Study in C Major by Duvernoy, 81

Christian Leis

1st place:     Level 4 Popular Selection List, Hockey Night in Canada Theme by Claman, 98
2nd place:    Level 4 Study, The top by Bonis, 85

Brianne Rutherford

1st place:   Level 2 Quick Study, 90
3rd place:    Level 2 List B, The Sparkling Brook by Goldston, 81

McKenzie Cairns

2nd place:   Level 2 Quick Study, 85
3rd place:    Level 2 List B, A Little Song by Kabalevsky, 81

Poeme de Lotbiniere de Carvalho

1st place:     Level 1 Sight Reading, 80
2nd place:    Level 1 List B, Drifting Clouds by Gillock, 85

Ethan Cairns

3rd place:   Level 3 List C, Coconut Rag by Norton, 81
3rd place:   Level 3 Study, Witches and Wizards by Donkin, 81
3rd place:   Level 3 Quick Study, 81

Grace Thompson

3rd place:   Level 2 Quick Study, 81
3rd place:   Level 2 List B, Turkish Bazaar by Mrozinski, 80

Tobin Leis

Participation Ribbon: Prep B, Sneaky Sam by Bober, participation ribbon
(No awards are given at the Prep B level of this competition.)

Matthew Rutherford

Participation Ribbon: Prep B, Cool Groove by McLean, participation ribbon
(No awards are given at the Prep B level of this competition.)


OMFA Provincial Finals 2016

Aidan Lao, Level 7, Provincial Finalist, Honourable Mention

North York Music Festival 2016

Aidan Lao, 1st place trophy winner, scholarship winner

1st place:  Bach Inventions, Invention #8, 93
1st place:  Grade 7 Quick Study, Platypus by Fiala, 92
Qualified:  Provincial Qualifier Invention #8 by Bach and Nocturne by Poole, 91

Leiya Jangam, Best of Grade 2 trophy winner and scholarship winner

1st place:  Grade 2 List B, Turkish Bazaar by Mrozinski, 91
1st place:  Grade 2 Quick Study, Flamingo by Linn, 91
3rd place:  Grade 2 Study, The Wind by Tan, 87

Kai Baba, 1st place trophy winner

1st place:  Grade 4 Popular Selection List, Star Wars arr. Faber, 87
1st place:  Grade 4 Quick Study, The Hurdy Gurdy Man by Tchaikovsky, 85
3rd place:  Grade 4 Canadian Composers, Monkeys in the Trees by Berlin, 87

Noelle Puhacz, Gold Medal Winner, NYMF Gala performer

1st place:  Grade 4 List C:  Dreamcatcher by Crosby Gaudet, 90
3rd place:  Grade 4 Popular Selection List: Don't Stop Believin' 85

Esandi Punchihewa, Gold Medal Winner

1st place:   Grade 1 Quick Study, Tadpole Tag by Keveren, 91
2nd place:  Grade 1 Canadian Composers, 2nd place for the Bronze Bear by Adair, 90
3rd place:   Grade 1 List C, Crafty Card Tricks by Donkin, 86

Andrei Lao

2nd place:  Grade 3 List C: White Sand, 89
3rd place:   Grade 3 Canadian Composers: The Sleeping Dragon, 89

Dinuri Punchihewa

2nd place:  Grade 4 study: The Avalanche by Heller, 88
3rd place:   Grade 4 List C: Reflections by Alexander, 86
2nd place:  Grade 4 Quick Study: The The Hurdy Gurdy Man by Tchaikovsky, 83

Bethany Hoang

2nd place:  Grade 2 Quick Study:  Flamingo by Linn, 90
3rd place:   Grade 2 Canadian Composers: Penguins by Niamath
3rd place:   Grade 2 study: Crazy Comics by Donkin, 85

Poeme Carvalho

2nd place:  Prep B:  Sneaky Sam by Bober, 88

Bronwyn Michel

2nd place Prep B:   Distant Chimes by George, 88

Braeden Hoang

3rd place Grade 1 Canadian Composers: The Bronze Bear by Adair, 87
3rd place Grade 1 Quick Study: Tadpole Tag, 88

Rowan McGovern

3rd place:  Grade 1 Popular Selection List, Oompa Loompa arranged by Faber and Faber, 86
3rd place:  Grade 1 List C, On the Right Lines by Norton, 87


Stefania Lipoczi

Grade 1 Canadian Composers: 3rd place for Angel Fish by Crosby Gaudet, 86
Junior Piano Ensemble with Isla: 3rd place for Colours of the Wind arr. by Aaronson, 85

Isla Lake-Bork

Junior Piano Ensemble with Isla: 3rd place for Colours of the Wind arr. by Aaronson, 85

Scarborough ORMTA Honours Recital 2016

Esandi Punchihewa, Primary Piano Award
Andrei Lao, Junior Piano Award
Dinuri Punchihewa, Junior Piano Award
Aidan Lao, Intermediate Piano Award

Oshawa-Whitby Kiwanis Music Festival 2016

Aidan Lao, Intermediate Piano Playoff Finalist, Medal Winner, Scholarship Winner
1st place:  Grade 7 Sight Reading, 90
1st place:  Grade 7 Quick Study, 90
1st place:  Grade 7 Canadian Composers, Nocturne by Poole, 87
2nd place: Grade 7 List A: Invention #8 by Bach, 90
2nd place:  Grade 7 List B: Fur Elise by Beethoven, 86


Andrei Lao, Junior Piano Playoff Finalist, Medal Winner, Scholarship Winner
1st place:   Grade 3 Quick Study, 88
1st place:   Grade 3 List C, White Sand by Norton, 90
1st place:   Canadian Composers,The Sleeping Dragon by Telfer, 90
2nd place:  Grade 3 Two Studies, Computer Chatter by Donkin and Witches and Wizards by Donkin, 88
2nd place:  Grade 3 List A: 2nd Place, Minuet in G Major by Petzold, 86

Ethan Cairns, Junior Piano Playoff Finalist, Medal Winner, Scholarship Winner
Grade 2 Quick Study: 1st place, 86
Grade 2 Sight Reading: 1st place, 82
Grade 2 List B: 1st place for Sparkling Brook by Goldston, 91
Grade 2 Study: 3rd place for E Dorian with Modulation by Vandall, 82
Chairman's Award Medallist

McKenzie Cairns
1st place:   Grade 1 List B, The Bronze Bear by Adair, 88
1st place:   Grade 1 Sight Reading, 86
1st place:   Grade 1 Quick Study, 85
2nd place:  Grade 1 Canadian Composers: 2nd place for Mist by Poole, 87
2nd place:  Grade 1 Study: Celebration by Crosby Gaudet, 88

Andrew Cairns
Participation Ribbon: Prep A, Jazz Blast, participation ribbon
(No awards are given at the Prep A level of this competition.)

Scarborough ORMTA Honours Recital 2015

Leiya Jangam, Primary Piano Award
Aidan Lao, Junior Piano Award

North York Music Festival 2015

Dinui Punchihewa, Best Quick Study Trophy and Scholarship Winner

1st Place: Grade 2 Quick Study, 92
1st Place: Grade 2 List B, Turkish Bazaar by Mrozinski, 90
1st Place: Grade 3 Study, Inter-City Stomp by Norton, 88

Kai Baba, Gold Medal and Scholarship Winner

1st Place: Grade 3 Quick Study, 91
1st Place: Grade 3 Study, Arabesque by Burgmuller, 88

Aidan Lao, Gold Medal and Scholarship Winner

1st Place: Grade 5 Quick Study, 89
2nd Place: Grade 6 Study, Dance by Shostakovich, 87
2nd Place: Grade 5 List C, Scamp by Norton, 87
2nd Place: Grade 5 List B, Sonatina in A Minor (I) by Gurlitt, 87

Andrei Lao, Gold Medal and Scholarship Winner

1st Place: Grade 1 Quick Study, 91
3rd Place: Grade 2 List B, March of the Goblins by Berlin, 87

Leiya Jangam, Gold Medal Winner

1st Place: Grade 1 Study, Both Ways by Tansman, 96
2nd Place: Grade 1 Canadian Composers, Mist by Poole, 87

Isla Lake-Bork, Gold Medal Winner

1st Place: Preparatory B, Struttin' by Norton, 94

Esandi Punchihewa

2nd Place: Prepartory B, By the Mill Pond by Last, 92

Noelle Puhacz

3rd Place: Grade 3 Study, Computer Chatter by Donkin, 85
3rd Place: Grade 3 List A, Musette in D Major attr. Bach, 84
3rd Place: Grade 3 List B, Sonatina in G (Romanze) by Beethoven, 85

Oshawa-Whitby Kiwanis Music Festival 2015

Ethan Cairns

1st place, Grade 1, Canadian Composers, Dream Journey by Donkin, 88
3rd place, Grade 1 Study, Both Ways by Tansman, 84

McKenzie Cairns

Preparatory Ribbon and Certificate: Jumping Jacks by Markow, no mark given

Bethany Hoang

1st place: Grade 1 Canadian Composers, Spooks by Poole, 86
2nd place: Grade 1 List A, Minuet in A Minor by Krieger, 85

Braeden Hoang

1st place: Grade 1 Canadian Composers, Gremlins by Patterson, 86
2nd place: Grade 1 Study, Two Handed Blues by Norton, 86

Dinuri Punchihewa

1st place: Grade 2 List A, Eccossaise by Beethoven, 88

Esandi Punchihewa

Prepartory Ribbon and Certificate: By the Mill Pond by Last, no mark given

Share the Celebration: Celebration SeriesĀ® Video Countdown Finalists 

I am happy to report that all of the Leading Note Music students who entered videos were selected as finalists.  Congratulations to everyone!. All of the videos are featured in the Leading Note Music Playlist

Isla Lake-Bork:  The Haunted Harp, Donkin (Preparatory A)

McKenzie Cairns:  The Calico Cat, Marlais (Preparatory B)

Braeden Hoang:  The Calico Cat, Marlais (Preparatory B)

Leiya Jangam:  The Calico Cat, Marlais  (Preparatory B)

Ethan Cairns:  Climb Up On An Elephant arr. Nancy Telfer (Level 1)

Dinuri Punchihewa:  Turkish Bazaar, Mrozinski (Level 2)

Noelle Puhacz: Zinc Pink, Alexander (Level 3)

Valerie Heyd:  Positively Swinging, Norton (Level 4)

Bridget Puhacz:  Positively Swinging, Norton (Level 4)

Katherine Zheng: Positively Swinging, Norton (Level 4)

Aidan Lao, Sunset in Rio, Springer (Level 5)


North York Music Festival May 2014

D. Punchihewa, Best of Grade 1 Trophy Winner , Scholarship Winner

1st Place:  Grade 1 Quick Study, 90

1st Place:  Grade 1 List A, Minuet in A Minor by Krieger, 89

1st Place:  Grade 1 Study, Soaring by Donkin, 89

3rd Place:  Grade 1 List C, The Bronze Bear by Adair, 85

Aidan Lao, Best of Grade 3 Trophy Winner , Scholarship Winner

1st Place:  Grade 3 Study, Arabesque by Burgmuller, 89

1st Place:  Grade 3 List C, Coconut Rag, 88

2nd Place:  Grade 3 List A, Minuet in G by Petzold, 86

2nd Place:  Grade 3 Canadian Composers, The Sleeping Dragon, 88

J. Sweny

1st Place:  Grade 2 List B Mature Performers, Turkish Bazaar by Mrozinski, 85

V. Heyd

3rd Place:  Grade 4 Study,Masquerade by Niamath, 85

Oshawa Whitby Kiwanis Music Festival May 2014

Aidan Lao, Junior Piano Playoff Finalist, Medal Winner, Scholarship Winner
1st Place:  Grade 3 Study, Arabesque by Burgmuller, 88

1st Place:  Grade 3 List C, Coconut Rag, 87

1st Place:  Grade 3 List A, Minuet in G by Petzold, 87

1st Place:  Grade 3 Sight Reading, 87

1st Place:  Grade 3 Quick Study, 90

2nd Place:  Grade 3 Canadian Composers, The Sleeping Dragon by Telfer, 87

2nd Place:  Grade 3 List B, Sonatina in G 1st Movement by Beethoven, 87

D. Punchihewa, Scholarship Winner

1st Place:  Grade 1 Sight Reading, 91

1st Place:  Grade 1 List A, Minuet in A Minor by Krieger, 89

1st Place:  Grade 1 List C, The Bronze Bear by Adair, 86

K. Baba

1st Place:  Grade 2 Sight Reading, 90

1st Place:  Grade 2 List B, Turkish Bazaar by Mrozinski, 85

2nd Place:  Grade 2 Study, Asteroids by Norton, 85

2nd Place:  Grade 2 Canadian Composers, Penguins by Niamath, 87

Andrei Lao, Scholarship Winner
1st Place:  Grade 1 List B, The Bronze Bear by Adair, 87

R. Banfi

2nd Place:  Grade 1 Sight Reading, 90

2nd Place:  Grade 1 List B, Dream Journey by Donkin, 87

2nd Place:  Grade 1 Study, Time Travel by Donkin, 85

B. Puhacz

1st Place:  Nocturne by Sheftel, 87

1st Place:  Sight Reading, 85

2nd Place:  Dreamcatcher by Crosby, 85

N. Puhacz

2nd Place:  Grade 3 Sight Reading, 84

2nd Place:  Yes Sir!, 83

3rd Place:  Study in D Minor by Czerny, 86

3rd Place:  Coconut Rag by Norton, 85


North York Music Festival April 2013

N, Puhacz, Gold Medal Winner, Scholarship Winner

1st Place:  Grade 2 Quick Study, A Minstrel of Olden Times, 88

1st Place:  Grade 2 Study, Crazy Comics by Christine Donkin, 89

1st Place:  Grade 1 List C, Teapot Invention by Andrew Markow, 86

2nd Place:  Grade 1 and 2 Canadian Composers, Penquins by Linda Niamath, 89

K. Baba, Gold Medal Winner

1st Place:  Grade 1 List B:  The Bronze Bear by Yvonne Adair, 90

1st Place;  Grade 1 and 2 Canadian Composers, Spooks by Clifford Poole, 90

B. Puhacz, Gold Medal Winner

1st Place:  Grade 3 Quick Study, Russian Cradle Song by Boris Berlin, 88

2nd Place:  12 and Under Student Compositions, Winter Reverie by Bridget Puhacz, 93

2nd Place:  Grade 3 and 4 Popular Selection List, A Time for Us arranged by Eric Baumgartner, 87

3rd Place:  Grade 3 List A, Musette in D by J. S. Bach, 86

S. Stewart, Gold Medal Winner

1st Place:  Mature Performer Class Grade 1, A Starry Night by Italo Taranta, 89

V. Heyd

2nd Place:  Grade 3 Quick Study, Russian Cradle Song by Boris Berlin, 85

3rd Place:  Grade 3 List C, Coconut Rag by Christopher Norton, 86


North York Music Festival Results April 2012

V. Heyd, Grade 1 and 2 Canadian Composers, First Place, 92
     for Mouse in the Coal Bin by Clifford Poole

B. Puhacz, Grade 2 List B, Second Place, 88
     for Turkish Bazaar by Mark Mrozinski

V, Heyd, Grade 2 Quick Study, Second Place, 88
     for Why? by Martha Hill Duncan

B, Puhacz, Grade 2 Quick Study, Second Place, 88
     for Why? by Martha Hill Duncan